Pierwsza krucjata
Trasa pierwszej wyprawy krzyżowej z Europy Zachodniej do Lewantu (1096-99) - szlak Rajmunda z Tuluzy, Roberta z Flandrii, Gofryda de Bouillon, Boemunda z Tarentu i ich wojsk.
Główni uczestnicy wyprawy
Kalendarium przebiegu wyprawy
XI.1095 - synod kościelny w Clermont, papież Urban II wzywa do wyzwolenia Ziemi Świętej z rąk pogańskich Turków.
1095/96 - klęska tzw. "wyprawy ludowej"
koniec VIII.1096 - Z Europy wyruszają na Wschód pierwsze armie rycerskie: Lotaryngowie z Gotfrydem de Bouillon i Baldwinem z Bologne.
X.1096 - Normanowie z Italii (Boemund i Tankred) wyruszają z Bari. Wyruszenie Prowansalczyków na czele z Rajmundem z Tuluzy.
XII.1096-V.1097 - Krzyżowcy docierają do Konstantynopola. Pertraktacje z cesarzem Bizancjum, Aleksym I, na temat zamiarów krucjaty.
6.V.1097 - Przybycie pod mury Nikei, początek oblężenia miasta.
21.V.1097 - Zwycięska bitwa pod murami Nikei z posiłkami sułtana Ikonium, Kilidż Arslana.
19.VI.1097 - Nikea kapituluje przed wojskami bizantyjskimi.
30.VI.1097 - Zwycięstwo nad wojskami sułtana pod Doryleum okupione ciężkimi stratami.
VII - połowa VIII.1097 - Wyczerpujące marsz przez suche obszary centralnej Anatolii do Ikonium, które zajęto bez walki, podobnie jak wkrótce potem Herakleę. Rozdzielenie się krzyzowców: główna armia (Gotfryd, Rajmund, Boemund, Robert i inni) rusza na północny wschód, w kierunku miast zmieszkanych przez Greków i Ormian; oddziałki Tankreda i Baldwina wybieraja trudniejszą, południową trasę do Cylicji (poruszają się osobno).
zima 1097/98 - Oblężenie Antiochii, kłopty żywnoociowe i zaopatrzeniowe krucjaty. Próba wyprawy na południe celem zdobycia żywności (Robert i Boemund) kończy się niepowodzeniem. Opanowanie Saint-Simeon na wybrzeżu morskim, dokąd przybywa flota genueńska. Wypady Turków z Antiochii nadsarpują siły oblegających.
luty 1098 - Pokonanie posiłków tureckich nadciągających z Aleppo.
początek marca 1098 - Flota angielska dociera do Saint-Simeon z posiłkami dla krucjaty (m.in. świeże siły z Italii i machiny oblężnicze przysłane przez cesarza Bizancjum). Pełne okrążenie Antiochii - zamknięcie pierścienia oblegających.
2/3.VI.1098 - Zdobycie Antiochii z wyjątkiem cytadelii.
9.VI.1098 - Armia turecka z Mosulu z atabegiem Kurbughiem na czele okrąża krzyżowców w Antiochii.
28.VI.1098 - Krzyżowcy wychodzą z miasta i w krwawej bitwie pokonują Kurbugha zmuszając go do odwrotu. Zajęcie antiocheńskiej cytadeli przez Boemunda.
VIII.1098 -Epidemia w zdobytej Antiochii, śmierć bp Ademara
koniec XI.1098 - Krucjata opuszcza Antiochię ( miasto pozostaje pod faktyczną władzą Boemunda) i rusza na południe.
12.XII.1098 - Zajęcie miasta Ma'arrat an Numan.
13.I.1099 - Niepełne wojsko krzyżowców (jedynie Rajmund, Tankred i Robert z Normandii) wyrusza do Ziemi Świętej. Boemund zostaje w Antiochii. Gotfryd i Robert z Flandrii po paru tygodniach ruszają także do Palestyny. Grupa Rajmunda maszeruje w głębi lądu, przekracza Orontes i zdobywa twierdzę Hisn al-Akrad (późniejszy zamek Crac des Chevaliers). Grupa Gotfryda maszeuje wzdłuż wybrzeża, zajmując m.in. Tortosę. Obie grupy łączą się pod Arką.
III.1099 - oblężenie Arki.
IV-V.1099 - marsz połączonej armii krucjaty wybrzeżem Lewantu, miasta: Bejrut, Akka i inne okupują się krzyżowcom. Po zajęciu Ar-Ramli krucjata staje u wrót Ziemi Świętej.
7.VI.1099 - Krzyżowcy stają pod murami Jerozolimy. Poczatek oblężenia.
13.VI.1099 - Nieudany szturm na miasto.
17.VI.1099 - Flotylla genueńsko-angielska wpływa do Jaffy z zapasami żywności i materiałów do budowy machin oblężniczych.
14.VII.1099 - Kolejny nieudany szturm miasta.
15.VII.1099 - Zdobycie Jerozolimy przez krzyżowców.
lipiec/sierpień 1099 - Spory między krzyżowcami spowodowane obiorem świeckich i kościelnych władz Ziemi Świętej. Ostatecznie Gotfryd zostaje zwierzchnikiem świeckim ("Obrońca Grobu Owiętego."), a Arnulf z Rohes (kapelan Roberta z Normandii) patriarchą Jerozolimy. Rajmund i Prowansalczycy opuszczają miasto.
12.VII.1099 - W bitwie pod Askalonem krzyżowcy rozgramiają wojska fatymidzkie
chcące odbić Jerozolimę. Nieudana próba zajęcia Askalonu. Praktycznie koniec
I krucjaty jako wspólnego działania łacinników w Lewancie.
Podział zdobyczy wojennej
-Robert z Flandrii i Robert z Normandii odpływają wraz ze swymi wojskami z Lewantu.
-Boemund kontynuując umacnianie swego antiochańskiego państwa wplątał się w walki z emirami damaszkańskimi i w 1100r. dostał się do ich niewoli, gdzie spędził kilkanaście lat. Księstwo Antiochi po nim przejął siostrzeniec Tankred.
-Gotfryd zabrał się do organizacji i poszerzania terytorium Królestwa Jerozolimskiego. Szybko jednak (1100) zmarł na skutek choroby zakaźnej, a jego miejsce zajął jego brat Baldwin.
-Legat papieski Daimbert zastąpił Arnulfa zostając patriarchą Jerozolimy.
-Rozgoryczony dwukrotnym odsunięciem go od udziału w owocach zwycięstw (Antiochia i Jerozolima) krucjaty Rajmund zdołał wykroić dla siebie małe hrabstwo Trypolisu obejmujące wąski odcinek wybrzeża z Arką i Tortosą.
-Hrabstwo Edessy pozostało w rękach Lotaryńczyków: Baldwina z Boulogne zastąpił jego kuzyn, Baldwin z Le Bourg.
-Rozpoczęła się ostra rywalizacja włoskich republik kupieckich (Wenecja, Genua, Piza) o wpływy handlowe w Lewancie.
-W krótkim czasie powstały dwa zakony rycerskie, które z czasem stały się poważnymi siłami politycznymi i militarnymi Lewantu: templariusze (ok. 1118r.) i joannici, czyli szpitalnicy (ok. 1125). Potem powstały analogiczne zakony: hiszpański Montjoye (1180) i niemiecki Krzyżaków (ok. 1190)...